Här skriver jag om mina äventyr ovan och under ytan

Cykelsemester i Europa


skrivet den 21 apr av Admin, klockan:13:28

Precis som titeln avslöjar så blir det en cykelsemester i Europa i år, men mer om det strax.

Idag ska ni veta har varit en fullspäckad dag. Vi har strosat runt på gator i Köpenhamn. Vidare åkt hem till min svärmors stuga och ätit god mat och fikat. Efter det packade vi ihop och begav oss mot Helsingborg och hem.
När vi satt där på uteplatsen och åt godf mat pratade vi även om en resa vi alla vill göra i sommar. Semestern är snart här och egentligen är vi lite sent ute men vi har kikat på lite researrangörer och än finns det fantastiska resor till hyffsade priser. Vi är intresserade av att göra något vi inte brukar göra och inte bara resa till ett varmt ställe, glassa i solen och äta. I år ska vi nämligen åka iväg på en aktiv semester.
Det som lockar mest är cykelresor eller maratonresor. Och när vi ställer dessa mot varandra så är det faktiskt cykelsemester i Europa som lockar främst, önskvärt i Frankrike. Det stod mellan flera olika länder:

 • Holland
 • Danmark
 • Norge
 • Italien
 • Österrike
 • Spanien
 • Frankrike

 Det blev till slut Frankrike som vann omröstningen och det är de flesta väldigt glada över. Ska börja kika på hotell och priser. Vi hörs!


Bli den första att värdera denna post

 • Currently 0/5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Kommentarer är stängt